Zagadnienia:
Wygląd miasta
- Likwidacja miejsca nieestetycznych i zaniedbanych w naszym mieście.
- Przyjąć wieloletni program zazieleniania miasta ze szczególnym uwzględnieniem centrum miasta - podwórza, place, parki, osiedla mieszkaniowe i nowo wybudowany bulwar.
- Powrócić do rzeźb z kwiatów w reprezentacyjnych częściach miasta.
- Zatrudnić architekta czuwającego nad stylem budownictwa w mieście.
- Na terenie ścisłego centrum miasta powrócić do czerwonej cegły w budownictwie.
- Umożliwić spółdzielniom mieszkaniowym w ramach programu do- cieplenia i pozyskiwania dodatkowych lokali przebudowę płaskich dachów na dwuspadowe z poddaszami użytkowymi. W tekstach uchwalanych planów zagospodarowania umieścić obowiązek zabezpieczenia miejsc parkingowych i przeznaczenia określonej ilości gruntu pod zieleń i nasadzenia drzew.
Rozwój miasta
- Ełk musi wypełniać rolę stolicy subregionu.
- Stworzenie komórki odpowiedzialnej za długofalowe planowanie rozwoju miasta z obowiązkiem przygotowania dokumentacji przyszłościowej.
- Dokonać niezbędnych wywłaszczeń i wykupów gruntów niezbędnych do rozwoju miasta. Dotyczy to między innymi gruntów przyjeziornych od planowanego mostku na os. Jeziorna do szpitala miejskiego.
- W działalności bieżącej korzystać z konsultacji gremiów gospodarczych, organizacji pozarządowych, urbanistów. Wzorem innych miast powołać przy Prezydencie Radę Gospodarczą.
- Przewidzieć lokalizację pod supermarket na obrzeżach miasta. Przychylność dla uruchomienia wielkiego sklepu z materiałami budowlanymi, ogrodnictwem i wyposażeniem mieszkań obsługującego obszar Polski północno-wschodniej.
- Opracować plan zagospodarowania terenów po-wojskowych. Zatrzymać proces sprzedaży obiektów po-wojskowych i dążyć do ich przejęcia.
- Pozyskać grunty będące w granicach administracyjnych miasta jak i poza nim od Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Mienia Wojskowego.
- Więcej środków z budżetu na sport i kulturę, zajęcia dla dzieci i młodzieży, pomoc dla organizacji pozarządowych.
Przedsiębiorczość
- Przyciągnięcie inwestorów możliwość szybkiego założenia firmy w jednym okienku.
- Uruchomienie większej ilości instytucji obsługi i pomocy prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozyskiwania środków UE.
- Pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych pod poszerzenie granic specjalnej strefy ekonomicznej. Miastu potrzebny jest teren o powierzchni ok. 150 ha położony w dzielnicy przemysłowej (dzisiaj w większości położony na terenie gminy Ełk). Wspólnie z gminą i strefą należy ten teren uzbroić i pozyskać na tę lokalizację inwestora strategicznego dającego jednorazowo do 1000 miejsc pracy.
- Skoordynować projekt Parku Technologicznego i Parku Przemysłowego w ramach SSSE.
- Tworzenie warunków dla budownictwa stanowi siłę napędową rozwoju miasta a jednocześnie lokalnych firm budowlanych.
- Zablokować sprzedaż mieszkań komunalnych w ścisłym centrum, na parterach, opracować całościowy program przekształcania ich w lokale usługowe i handlowe.
Budownictwo
- Przeprowadzenie procedury poszerzenia granic miasta celem pozyskania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Pozwoli to przygotować tereny pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne.
- Rozebrać budynek komunalny z bramą przy ulicy Wojska Polskiego i przeznaczyć teren pod budowę wieżowca jako dominanty nad jeziorem.
- Przewidzieć w planach zagospodarowania osiedla Jeziorna prawdziwe wieżowce tj.10 pięter.
- Rewitalizacja starej zabudowy miasta połączona z rozwojem budownictwa komunalnego i drobnej przedsiębiorczości.
- Nowe budownictwo komunalne poza centrum miasta.
- Rewitalizacja starej zabudowy Ełku, modernizacja kamienic w centrum.
Zagospodarowanie jeziora ełckiego
- Należy przejąć na własność jezioro ełckie, jeżeli okaże się to niemożliwe należy uzyskać pełnomocnictwa właściciela w zakresie zagospodarowania jego brzegów.
- Dopuścić do realizacji obiektów turystycznych bezpośrednio na bulwarze. Powinny tu powstać restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego, mariny.
- Uczynić z jeziora perłę turystyczną wschodnich Mazur.
- Podjąć rozmowy z właścicielami ziemi na zachodnim brzegu jeziora (osiedle Podgrodzie) w zakresie pozyskania pasa nadjeziornego do budowy bulwaru miejskiego.
- Zagospodarowanie terenu uzyskanego po przebudowie ronda położonego przy jeziorze. Powinno tu być miejsce na gastronomię i port jachtowy, które zachęcą podróżnych do zatrzymania się w Ełku.
- Wydłużenie promenady nad jeziorem.
Zagospodarować wyspę zamkową
- Zabezpieczyć realizację właściwego programu inwestycyjnego umowami i warunkami przetargowymi, uzależniając uzyskanie własności wyspy od jego realizacji.
- Zabezpieczyć mieszkania dotychczasowym mieszkańcom wyspy.
Edukacja
- Racjonalizacja sieci szkolnej połączona z poprawą jakości kształcenia.
- Modernizacja miejskich i szkolnych obiektów sportowych.
- Rozwój filii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.
- Stworzenie programu przeciwdziałania alkoholizmowi.
- Rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkół nr 6.
Drogi, ulice i komunikacja
- Poprawa stanu dróg i ulic na zaniedbanych ełckich osiedlach. Dokończenie uzbrojenia i utwardzenie dróg na osiedlach domów jednorodzinnych.
- Zmiana organizacji ruchu: Kościuszki (do dworca) i Mickiewicza (od dworca) ulicami jednokierunkowymi. Podjęcie próby budowy tzw. "małej obwodnicy" wzdłuż torów kolejowych (ul. Norwida) celem odciążenia traktu Kilińskiego i Wojska Polskiego, szczególnie w sytuacjach awaryjnych.
- Modernizacja dróg powiatowych oraz drogi wojewódzkiej do Białej Piskiej.
- Korzystny dla naszego miasta przebieg drogi z krajów Nadbałtyckich, modernizacja "szesnastki" i drogi Białystok - Gołdap.
- Rozpoczęcie prac nad zlokalizowaniem lokalnego lotniska pod Szeligami i pomoc w utworzeniu Aeroklubu.
- Dążenie do zwiększenia liczby stacji benzynowych. Jak najszybsze przygotowanie 2-3 lokalizacji pod nowe stacje benzynowe. Wprowadzenie konkurencji może złamać zmowę lokalnych właścicieli stacji. Rozpoznać możliwość uruchomienia miejskiej stacji zlokalizowanej przy Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym. Nie wolno dopuścić aby ełczanie musieli przepłacać za benzynę.
- Dokończenie budowy obwodnicy miejskiej z jednoczesną przebudową ronda przy ul. Suwalskiej.
- Stworzyć warunki techniczne w zakresie podłączeń komunikacyjnych dla osiedla Podgrodzie ze względu na możliwość zagospodarowania brzegu jeziora po stronie zachodniej.
- Wyznaczyć teren pod dworzec autobusowy.
Gospodarka komunalna
- Rozwiązanie problemu schroniska dla psów. Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia psimi odchodami.
- Natychmiastowe przystąpienie do budowy wysypiska śmieci (środki unijne i związek międzygminny). Wprowadzenie segregacji odpadów.
- Przystąpienie do budowy cmentarza komunalnego w Bartoszach k Ełku.
- Rozpoczęcie rozmów z P G N i G oraz innymi partnerami na temat doprowadzenia gazu ziemnego do Ełku. Ełk ma najdroższy gaz w Polsce, należy to zmienić. Gaz ziemny to nie tylko obniżenie ceny gazu do celów komunalnych i grzewczych ale stworzenie warunków do funkcjonowania czystego przemysłu.
- Wymiana i modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, w tym deszczowej.
Pomoc społeczna
- Wprowadzenie kontraktów socjalnych i zmniejszenie poziomu niezaradności i ubóstwa.
Zdrowie
- Rozwijać działalność szpitala miejskiego pozyskując specjalistów z kraju i dążąc do nadania szpitalowi specjalizacji. Wzmocnić współpracę ze szpitalem wojskowym. Wyjaśnić sytuację ekonomiczną spółki prowadzącej szpital.
Kultura
- Zorganizować Muzeum Miasta z eksponatów będących w posiadaniu Towarzystwa Miłośników Ełku i osób prywatnych.
Sport
- Rozpoczęcie prac nad zmianą lokalizacji stadionu i przeznaczeniem gruntów dotychczasowego stadionu pod inwestycje miastotwórcze.
Spółki miejskie
- Stworzyć i wdrożyć nadzór właścicielski nad spółkami miejskimi. Skierować ich działalność na wypełnianie zadań do realizacji, których zostały powołane.
- Ujednolicić sprawy kompetencji organów spółek, w tym umocowania Zarządów i wprowadzić ich kadencyjność.
- Sprawy inwestycyjne spółek ustawić tak, aby je skorelować z rocznymi i wieloletnimi planami miasta.
- Uporządkować sprawy eksploatacji i pobierania opłat w zakresie kanalizacji deszczowej, zlikwidować grupę "deszczowców" w Urzędzie Miasta a sprawy ścieków deszczowych przekazać do P W i K w Ełku.
Urząd miasta i administracja
- Poparcie dla umieszczenia delegatur Urzędu Wojewódzkiego w budynku po szkole specjalnej.
- Administracja samorządowa powinna być nakierowana na załatwianie spraw ludzi. Urzędnicy powinni być doradcami mieszkańców i pracować nad tym jak sprawę obywatela załatwić a nie jak mnożyć przed nim przeszkody. Jak w administracjach innych krajów każda sprawa powinna mieć swojego patrona, tak by jedna osoba była odpowiedzialna za załatwienie jej sprawy. Kopiowanie dokumentów, ich uzupełnianie o materiały będące w posiadaniu urzędu powinno być automatycznie wykonywane przez patrona. Obywatel winien być informowany o procedurach i terminach załatwienia jego sprawy. Mieszkaniec Ełku jest u siebie będąc w urzędzie gdyż on funkcjonuje dla niego i za jego podatki. Urzędnik tam tylko pracuje i to tylko tak długo dopóki jest kompetentny.
- Szkolenia i egzaminy zewnętrzne urzędników.
- Postępowania konkursowe przy zatrudnianiu w urzędzie, krzesło dla każdego mieszkańca.
Promocja
- Działalność promocyjna powinna dotyczyć miasta a nie jego władz. To miasto Ełk ma być wypromowane jako miejsce do robienia dobrych interesów, jako miasto przyjazne inwestorom i atrakcyjne turystycznie.
- Promocja winna obejmować wybrane elementy i skierowana do określonego odbiorcy. Należy bezwzględnie skoordynować promocję miasta, powiatu i wszystkich organizacji, które są zainteresowane reklamą własnych firm, usług, produktów.
Formy realizacji:
- Organizować wspólne spotkania radnych PO miejskich i powiatowych w komisjach branżowych.
- Radni Platformy będą składać wnioski dotyczące mieszkańców do Prezydenta Miasta oraz samodzielnie podejmować inicjatywy uchwałodawcze.
- Inicjatywy Platformy Obywatelskiej w Ełku powinny być nagłaśniane za pośrednictwem lokalnych mediów.
- Systematyczne spotkania z Ełckim Forum Gospodarczym i radnymi Ełckiego Forum Samorządowego.
- Po zaakceptowaniu strategii przez Zarząd i Radę Powiatową PO oraz Kluby Radnych miejskich i powiatowych należy ją przedstawić na konferencji prasowej.
- Monitoring projektów przygotowywanych przez zespół inwestycji Urzędu Miasta.
- Kontrola stanu prac nad planem zagospodarowania miasta ( tereny pod rozwój przedsiębiorczości, budownictwo, stacje benzynowe ).
- Ustalenie zasad współpracy miasta i gminy Ełk.
- Kontrola zagospodarowania terenów i obiektów po koszarach wojskowych.
- Organizacja szkoleń dla radnych.
- Kontrola zaangażowania Ełku i powiatu w pozyskiwanie środków UE na lata 2007-2013.
- Spotkanie PO z senatorem Góreckim w sprawie uniwersytetu w Ełku i współpracy ełckich szkół z UWM.
Finansowanie:
- Pozyskiwaniem środków unijnych.
- Racjonalizacja wydatków budżetu miasta i powiatu.
- Pozyskiwanie dotacji z budżetu państwa i województwa.
Opracował Andrzej Zdanowski
Uwagi
- Strategia powinna być krótka i realna tak by można było ją przeprowadzić przez cztery lata.
- Należy ją zaprezentować publicznie z jak najszerszym udziałem działaczy ełckiej Platformy.
Do góry
Powrót |