strona główna
działalność
publikacje
platforma
galeria
kontakt
Publikacje
O Ełku
Historyczne
Pedagogiczne
Społeczno -
polityczne
Blog
Działalność
Logo PO Platforma obywatelska
Herb Ełku
Młodzież, a wybory

Ełk, 9 sierpnia 2005 roku

Zbliżające się wybory parlamentarne i oczekiwana przez wszystkich zmiana polityki rządu oraz wakacje w czasie, których młodzież rozpoczyna poszukiwanie pracy po ukończeniu nauki, skłania mnie do kilku refleksji.

Brak pracy to zjawisko bardzo dobrze znane na Mazurach. Szczególnie bolesne staje się zjawisko bezrobocia, gdy dotyka ludzi młodych, często bardzo dobrze wykształconych. Potrzebne są tu rozwiązania systemowe i odpowiednia polityka państwa. Większość ugrupowań w swoich programach wyborczych proponuje szereg rozwiązań w tym zakresie. Po lekturze kilku programów najważniejszych partii politycznych muszę stwierdzić, że część tych propozycji jest racjonalna i realna, ich wprowadzenie poprawiłoby sytuację ludzi młodych na rynku pracy. Jak to się dzieje, że po wygranych wyborach realizacja programów dotyczących młodzieży schodzi na dalszy plan?

Odpowiedz na to pytanie jest w moim przekonaniu bardzo prosta. Politycy zachowują się w miarę racjonalnie. Zajmują się przede wszystkim problemami tych grup społecznych, które głosują. Tak jest. W pierwszej kolejności na ich przychylność może liczyć inteligencja, przedsiębiorcy, pracownicy wielkich przedsiębiorstw, emeryci i renciści. Zapytacie dlaczego? A no dlatego, że te grupy stanowią największą część elektoratu i warto o nie zadbać. A młodzież. No cóż, ona nie głosuje więc jej problemy mogą poczekać. Dlatego zwracam się do młodych wyborców, idźcie głosować, zmuście polityków by zajęli się na poważnie waszymi problemami.

Z poważaniem
Andrzej Zdanowski

 
 

© Andrzej Henryk Zdanowski