strona główna
działalność
publikacje
platforma
galeria
kontakt
Publikacje
O Ełku
Historyczne
Pedagogiczne
Społeczno -
polityczne
Blog
Działalność
Logo PO Platforma obywatelska
Herb Ełku
Jak obchodzić święta narodowe?

Ełk, 18 maja 2005 roku.

Właśnie minęło Święto 3 Maja i mamy chwilę czasu przed następnymi obchodami. Może warto się zastanowić nad formułą obchodów świat państwowych?

Ostatnia uroczystość wyglądała bardziej niż skromnie, uczestniczyły w niej poczty sztandarowe i delegacje z kwiatami. Składaniu wieńców i wiązanek przyglądało się kilkanaście osób. Zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego referatu i to wszystko w atmosferze powagi i smutku.

Sądzę, że nadszedł czas by święta narodowe stały się dniami radości
i zabawy, i były obchodzone w sposób atrakcyjny. Wtedy okaże się, że Ełczanie chętnie w nich uczestniczą.

Czy wszystkie nasze rocznice, nawet te radosne, musimy obchodzić z grobową miną?

Obchody świąt majowych (1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Narodowej i 3 maja - Dzień Konstytucji 3 Maja) należy połączyć z festynem na plaży miejskiej, ogniskiem, kiermaszem i koncertem naszej orkiestry. Można zorganizować zawody sportowe na stadionie lub na pływalni. Podobny charakter mogą mieć obchody sierpniowe (Dzień Żołnierza) i listopadowe (Dzień Niepodległości). Atrakcyjność wszelkich uroczystości znacznie podnoszą inscenizacje wydarzeń historycznych (np. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja, przemarsz strzelców i harcerzy ulicami Ełku z okazji Dnia Żołnierza - 15 sierpnia, przyjazd Józefa Piłsudskiego z Magdeburga 11 Listopada może odbywać się na terenie naszej kolejki wąskotorowej). Myślę, że podobnych pomysłów może być dużo więcej.

W obchody rocznicowe należy włączyć młodzież szkolną. Sądzę, że nauczyciele historii wspólnie z uczniami są w wstanie przygotować sesję lub wieczornicę poświęconą naszym świętom państwowym. Szkoły i tak organizują uroczyste apele z tej okazji.

Andrzej Zdanowski

 
 

© Andrzej Henryk Zdanowski