strona główna
działalność
publikacje
platforma
galeria
kontakt
Publikacje
O Ełku
Historyczne
Pedagogiczne
Społeczno -
polityczne
Blog
Działalność
Logo PO Platforma obywatelska
Pióro
Stop wulgaryzmom

Ełk, 21 marca 2005 roku

Do uczniów, rodziców i nauczycieli!

Zbliża się Pierwszy Dzień Wiosny. W naszej szkole tradycyjnie rozpocznie on Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji. W tym roku odbędą się one pod hasłem "Stop wulgaryzmom".

Przemoc może mieć również charakter słowny: przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie, grożenie, obgadywanie, szantażowanie. Szczególną formą przemocy słownej jest zalewająca nas fala wulgaryzmów, przeklinanie. O tym, że brzydkie wyrazy są w powszechnym użyciu wiemy wszyscy. Ale wcale nie musi tak być. Nie bój się zwrócić uwagę tym, którzy przeklinają. Musisz im wprost powiedzieć, że tego typu zachowanie jest niedopuszczalne i że, ty się na to nie zgadzasz. Nie udawaj, że się nic nie wydarzyło, trzeba o tym rozmawiać.

Dość często uczniowie, rodzice i nauczyciele słyszą wulgarne słowa. Przeklinają wszyscy, często bez żadnego powodu. Dlatego należy podjąć zdecydowaną i energiczną walkę z tym zjawiskiem.

Zwracajmy uwagę tym, którzy używają nieprzyzwoitych słów w szkole, na osiedlu, na ulicy. Pierwszego Dnia Wiosny przeklinający będą jeszcze traktowani ulgowo, będą tylko pouczani. Od następnego dnia używający nie- cenzuralnych słów w szkole powinni liczyć się z upomnieniem. Za przeklinanie najbardziej upartym będziemy obniżali ocenę z zachowania.

Używanie wulgarnych słów stało się w ciągu kilku lat poważnym problemem wychowawczym. Trzeba z tym walczyć. Oto jak należy to robić:

  1. Staraj się nie używać brzydkich wyrazów.

  2. Nie zwracaj się do kolegi wulgarnymi słowami, mylisz się, jeżeli myślisz, że w ten sposób zdobędziesz autorytet w klasie.

  3. Nie akceptuj przeklinania kolegów, reaguj natychmiast.

  4. Zgodnie z hasłem "zero tolerancji dla wulgaryzmów", swoje uwagi zgłaszaj do wychowawcy, pedagoga i dyrektora, do rodziców, szkoła gwarantuje ci poufność - o przypadkach przeklinania możesz poinformować anonimowo.

  5. Nie przezywaj słabszego kolegi, nie wyśmiewaj się z czyjegoś nazwiska bo to są formy przemocy.

  6. Zastanów się, czy twego zachowania nie można nazwać agresją słowną, czy chciałbyś, by ktoś zwracał się do ciebie tak samo jak ty zwracasz się do kolegi.

  7. Nie przeklinaj, by zwrócić na siebie czyjąś uwagę.

  8. Nie wyśmiewaj żadnego kolegi, on wcale nie jest gorszy od ciebie.

  9. Nie stosuj przemocy słownej (przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie, grożenie, obgadywanie, szantażowanie).

  10. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na przemoc słowną, że można ją powstrzymać a świat może być lepszy.

Dyrektor szkoły

 
 

© Andrzej Henryk Zdanowski