Centrum Studiów Bałtyckich w Ełku
Studia podyplomowe - Prawa Człowieka.
Andrzej Zdanowski
Scenariusz zajęć o prawach człowieka.
Temat: Ochrona praw człowieka w Europie.
Cele zajęć:
- Przekazanie podstawowej wiedzy o prawach przysługujących współczesnemu
człowiekowi,
- Nauczenie podstawowych pojęć: prawo i wolność,
- Przekazanie umiejętności analizy ograniczeń wynikających z praw
przysługujących człowiekowi,
- Kształtowanie umiejętności interpretowania dokumentów związanych
z prawami człowieka (przede wszystkim interpretacji zapisów zawartych
w dokumentach europejskich, takich jak Europejska Konwencja Praw
Człowieka, Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej)
Treści programowe:
- Prawa i obowiązki obywatelskie,
- Obywatelstwo europejskie,
- Obywatelski wymiar integracji europejskiej.
Metody pracy na zajęciach:
- Praca w zespołach,
- Dyskusja,
- Analiza i interpretacja dokumentów,
- Pogadanka.
Pojęcia kluczowe:
- Godność,
- Wolność,
- Prawo,
- Granice praw człowieka.
Materiały pomocnicze wykorzystywane na zajęciach:
- Prawa człowieka - podstawowy zasób informacji przygotowany przez
nauczyciela,
- Prawa pozytywne i negatywne (tabela).
- Katalog praw i wolności - wypisany z Europejskiej Konwencji
Praw Człowieka.
- Ograniczenia praw człowieka - podstawowy zasób informacji przygotowany
przez nauczyciela,
- Zestaw praw i wolności - materiał pomocniczy do pracy w zespołach,
- Wypis z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Czas zajęć:
Przebieg zajęć:
- Przestawienie uczniom celów zajęć.
Pytania:
- Co oznacza dla uczniów naruszenie praw człowieka?
- Kto może naruszać prawa człowieka?
- Gdzie na świecie najczęściej naruszane są prawa człowieka?
- Jak jest rola organizacji międzynarodowych w ochronie praw
człowieka?
Dyskusja i swobodne wypowiedzi uczniów na zadane pytania, mogą być
uzupełniane artykułami prasowymi związanymi z tematyką zajęć.
Podsumowanie dyskusji i wnioski:
- Każdy człowiek posiada niezbywalną godność, z której wynikają
z jego prawa i wolności,
- "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i
w swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni
postępować wobec innych w duchu braterstwa" (Art. 1 Powszechnej
Deklaracji Praw Człowieka).
- Prawa człowieka dotyczą relacji jednostka - władza i obywatel
- państwo a nie stosunków miedzy ludźmi,
- Naruszanie praw człowieka dotyczy ich łamania lub niewykonywania
przez organy i przedstawicieli państwa.
Uzupełnieniem tej części zajęć jest materiał pomocniczy nr 1.
- Podział praw i wolności człowieka.
Prezentacja i omówienie tabeli przedstawiającej pozytywne i negatywne
prawa człowieka (materiał pomocniczy nr2) przez nauczyciela. Podział
klasy na zespoły i opracowanie zagadnień zawartych w materiale
pomocniczym nr 3. Prezentacja dorobku poszczególnych grup w taki
sposób by uczniowie z innych zespołów odgadli o jakie prawa i
wolności chodzi. Nauczyciel powinien zadbać o właściwe rozróżnienie
tych pojęć, ich skomentowanie i podać przykłady. Dorobek poszczególnych
zespołów należy wywiesić na tablicy klasowej tak by osobno znalazły
się "prawa" i "wolności" a między nimi te zagadnienia, które są
i jednym i drugim.
- Prezentacja dokumentów, w których zawarte są prawa i wolności,
przede wszystkim Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nauczyciel
omawia rolę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
w sprawowaniu kontroli nad przestrzeganiem zapisów konwencji przez
państwa, które ją ratyfikowały (Polska w 1993 roku). Na podstawie
materiału pomocniczego nr 4 nauczyciel omawia kwestię ograniczeń
praw człowieka. Klasa zostaje podzielona na zespoły, które mają
odszukać odpowiednie zapisy dotyczące praw i wolności (materiał
pomocniczy nr 5) zawarte w tekście Europejskiej Konwencji Praw
Człowieka. Przedstawiciele poszczególnych zespołów wypełniają
wywieszoną na tablicy tabelę według następującego wzoru:
Prawo do ...
Wolność od ... |
Podstawowy zapis w Europejskiej
Konwencji |
Co mi wolno czyli jak mogę
realizować to prawo |
Co władza powinna lub czego
jej nie wolno |
Ograniczenia zapisane w Konwencji
lub przykład wymyślony przez zespół |
|
|
|
|
|
Uzupełniając tabelę należy pamiętać, że chodzi o pokazanie praktycznego
zastosowania Konwencji. Nauczyciel powinien dyskretnie nadzorować
pracę zespołów.
- Nauczyciel przedstawia znaczenie Unii Europejskiej w ochronie
praw człowieka oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w
Luksemburgu, który zajmuje się przede wszystkim dyskryminacją
obywateli państw UE w zakresie zatrudnienia, świadczeń socjalnych
i równości płci. Prowadzący zajęcia prezentuje Kartę Praw Podstawowych
UE, która zawiera podstawowy katalog praw i wolności człowieka
oraz opisuje sposoby ich ochrony.
- Uczniowie podzieleni na 6 zespołów opracowują materiał pomocniczy
nr 6. Każda grupa odczytuje jeden rozdział z Karty Praw Podstawowych
UE. Następnie nauczyciel dokonuje nowego podziału uczniów, tak
by w każdej nowej grupie był jeden uczeń z grup poprzednich. Każdy
uczeń zna jeden rozdział omawianego dokumentu i wymienia informacje
o nim z pozostałymi kolegami.
- Podsumowanie lekcji: Nauczyciel podkreśla, że prawa człowieka
wynikają z godności osoby ludzkiej, dotyczą relacji władza obywatel.
Prowadzący przypomina o ograniczonym zakresie praw i wolności,
z wyjątkiem zakazu tortur i niewolnictwa. Nauczyciel podkreśla
znaczenie oczekiwań jednostki wobec władzy i zwraca uwagę na potrzebę
znajomości swoich praw oraz dokumentów je opisujących i procedur
w ich dochodzeniu. Ważne jest by uczniowie potrafili opisać funkcjonowanie
praw człowieka w życiu codziennym.
- Samoocena uczniów. Indywidualna ocena przeprowadzona przez nauczyciela
za wiedzę merytoryczną i umiejętność współpracy zgodnie z ustalonymi
kryteriami.
Materiały pomocnicze wykorzystywane na zajęciach:
- Materiał pomocniczy nr 1 - Prawa człowieka.
- Prawa człowieka to jedno z podstawowych pojęć używanych
w życiu społecznym i politycznym. Nie ogarniają one wszystkich
ludzkich potrzeb, takich jak potrzeba miłości, szczęścia czy
dostatniego życia. Ważne jest uświadomienie czym naprawdę
są prawa człowieka.
- Klasyczna koncepcja praw człowieka mówi, że są to podstawowe,
powszechne i przyrodzone uprawnienia przysługujące osobie
ludzkiej w jej relacjach z władzą publiczną.
- Oznacza to, że uprawnionym jest obywatel a zobowiązanym
władza publiczna. Tylko władza może naruszać prawa człowieka.
Rządzący zawsze mają tendencje do wykorzystywania swoich uprawnień
i pozycji do głębokiego ingerowania w życie jednostki. Chronią
przed tym prawa człowieka.
- Władza państwowa jest najważniejszym typem władzy publicznej.
Działa ona przez swoje organy (np. sądy) i funkcjonariuszy
(np. policja). Do przestrzegania praw człowieka zobowiązane
są również władze samorządowe, które są częścią władzy publicznej.
Wyjątek stanowią prawa dziecka. Choć dotyczą relacji rodzic
- dziecko zalicza się je do praw człowieka.
- Pewne wartości, takie jak wolność i prywatność są chronione
nie tylko przed władzą ale i przed innymi ludźmi. Ochronę
te zapewnia prawo karne i cywilne oraz w pewnym zakresie prawa
człowieka (np. państwo ściga sprawców zabójstw).
- Materiał pomocniczy nr 2 - Prawa pozytywne i negatywne.
Prawa i wolności człowieka |
Prawa - pozytywne |
Wolności - negatywne |
Obowiązek działania władzy
w celu zapewnienia jednostce możliwości korzystania z praw |
Zakaz ingerowania władzy w
określone obszary życia jednostki |
- Materiał pomocniczy nr 3 - Katalog praw i wolności - wypisany
z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka:
Prawa i wolności w Europejskiej Konwencji
Praw Człowieka: |
Artykuł 2 |
Prawo do życia |
Artykuł 3 |
Wolność od tortur |
Artykuł 4 |
Wolność od niewolnictwa oraz pracy przymusowej
i obowiązkowej |
Artykuł 5 |
Prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego |
Artykuł 6 |
Prawo do rzetelnego procesu sądowego |
Artykuł 7 |
Prawo do nie-bycia karanym bez podstawy prawnej |
Artykuł 8 |
Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego |
Artykuł 9 |
Wolność myśli, sumienia i wyznania |
Artykuł 10 |
Wolność słowa |
Artykuł 11 |
Wolność zgromadzania się i stowarzyszania
się |
Artykuł 12 |
Prawo do zawarcia małżeństwa |
Artykuł 13 |
Prawo do skutecznego środka odwoławczego |
Protokół nr 1 |
Artykuł 1 |
Prawo własności |
Artykuł 2 |
Prawo do nauki |
Artykuł 3 |
Prawo do wolnych wyborów |
Protokół nr 4 |
Artykuł 1 |
Zakaz więzienia za długi |
Artykuł 2 |
Prawo do poruszania się |
Artykuł 3 |
Zakaz wydawania własnych obywateli |
Artykuł 4 |
Zakaz zbiorowego wydalania cudzoziemców |
Protokół nr 6 |
Artykuł 1 |
Zniesienie kary śmierci |
Protokół nr 7 |
Artykuł 1 |
Gwarancje proceduralne dotyczące wydalania
cudzoziemców |
Artykuł 2 |
Prawo do apelacji w sprawach karnych |
Artykuł 3 |
Prawo do zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie |
Artykuł 4 |
Prawo do nie-bycia ponownie karanym za ten
sam czyn |
Artykuł 5 |
Zagwarantowanie równości praw małżonków |
Protokół nr 12 |
Artykuł 1 |
Generalny zakaz dyskryminacji |
- Materiał pomocniczy nr 4 - Ograniczenia praw człowieka
- podstawowy zasób informacji przygotowany przez nauczyciela.
- Ważnym zagadnieniem jest kwestia ograniczeń praw człowieka.
Muszą one być ograniczone ze względu na potrzebę ochrony różnych
dóbr, np. praw podstawowych innych ludzi.
- Ograniczenia te mogą mieć charakter zwykły i nadzwyczajny
(np. w czasie wojny). Można pozbawiać prawa do wolności przestępców
i karać żołnierzy w czasie wojny w trybie nadzwyczajnym.
- Konstytucja przewiduje ograniczenie praw człowieka w sytuacjach
nadzwyczajnych: w stanie wojny, w stanie wyjątkowym i w stanie
klęski żywiołowej.
- Traktaty międzynarodowe zawierają specjalne klauzule pozwalające
na zawieszenie niektórych zobowiązań państwa w zakresie praw
człowieka w sytuacjach nadzwyczajnych.
- Istnieje katalog praw, które nie mogą być ograniczane w
żadnym przypadku. Są to prawa absolutne: wolność od tortur
i poniżania, zakaz niewolnictwa i poddaństwa, zakaz karania
bez podstawy prawnej, zakaz ponownego karania za ten sam czyn,
prawo do życia.
- Ważne są warunki w jakich można ograniczać prawa człowieka.
Bardzo dokładnie opisują to konwencje międzynarodowe poświęcone
prawom człowieka. Warunki dopuszczalności ograniczeń są następujące:
ograniczenie musi być przewidziane przez wewnętrzne ustawodawstwo
danego państwa, ograniczenie musi mieć na celu ochronę określonych
wartości czy dóbr wymienionych w Konwencji oraz musi być ze
względu na te dobra konieczne i proporcjonalne do stopnia
ich zagrożenia. Dopiero łączne spełnienie tych warunków pozwala
czy ograniczenia nie naruszają danych praw
- Materiał pomocniczy nr 5 - Zestaw praw i wolności - materiał
do pracy w zespołach.
Grupa |
|
Do życia |
|
Rzetelnego procesu sądowego |
|
Myśli, sumienia i wyznania |
Grupa |
|
Wyrażania słowa |
|
Zawarcia małżeństwa |
|
Nauki |
Grupa |
|
Poszanowania życia prywatnego i rodzinnego |
|
Zakaz dyskryminacji |
|
Skutecznego środka odwoławczego |
Grupa |
|
Zakaz karania bez podstawy prawnej |
|
Ochrona własności |
|
Zgromadzeń i stowarzyszania się |
- Materiał pomocniczy nr 6 - Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Rozdział 1 godność |
Artykuł 2 |
Prawo do życia |
Artykuł 3 |
Prawo do integralności osoby |
Artykuł 4 |
Zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego
traktowania lub karania |
Artykuł 5 |
Zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej |
Rozdział 2 wolność |
Artykuł 6 |
Prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego |
Artykuł 7 |
Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego |
Artykuł 8 |
Ochrona danych osobowych |
Artykuł 9 |
Prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny |
Artykuł 10 |
Wolność myśli, sumienia i wyznania |
Artykuł 11 |
Wolność do wyrażania opinii i informacji |
Artykuł 12 |
Wolność zgromadzania się i stowarzyszania
się |
Artykuł 13 |
Wolność sztuki i badań naukowych |
Artykuł 14 |
Prawo do nauki |
Artykuł 15 |
Wolność wyboru zawodu i prawo do podejmowania
pracy |
Artykuł 16 |
Wolność prowadzenia działalności gospodarczej
|
Artykuł 17 |
Prawo własności |
Artykuł 18 |
Prawo do azylu |
Artykuł 19 |
Ochrona w przypadku usunięcia, wydalenia lub
ekstradycji |
Rozdział 3 równość |
Artykuł 20 |
Równość wobec prawa |
Artykuł 21 |
Nie-dyskryminacja |
Artykuł 22 |
Poszanowanie zróżnicowania kulturowego, religijnego
i językowego |
Artykuł 23 |
Równość mężczyzn i kobiet |
Artykuł 24 |
Prawa dziecka |
Artykuł 25 |
Prawa osób starszych |
Artykuł 26 |
Integracja osób niepełnosprawnych |
Rozdział 4 solidarność (prawa socjalne
i ekonomiczne) |
Artykuł 27 |
Prawo pracowników do informacji i konsultacji
w ramach przedsiębiorstwa |
Artykuł 28 |
Prawo do działań i rokowań zbiorowych |
Artykuł 29 |
Prawo dostępu do służb pośrednictwa pracy |
Artykuł 30 |
Ochrona w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia
z pracy |
Artykuł 31 |
Należyte i odpowiednie warunki pracy |
Artykuł 32 |
Zakaz pracy dzieci i ochrona młodocianych
w pracy |
Artykuł 33 |
Życie rodzinne zawodowe |
Artykuł 34 |
Ubezpieczenie społeczne i pomoc społeczna |
Artykuł 35 |
Ochrona zdrowia |
Artykuł 36 |
Dostęp do usług świadczonych w ogólnym interesie
gospodarczym |
Artykuł 37 |
Ochrona środowiska |
Artykuł 38 |
Ochrona konsumenta |
Rozdział 5 prawa obywateli (dotyczą
obywateli Unii) |
Artykuł 39 |
Prawo do głosowania i kandydowania w wyborach
do Parlamentu Europejskiego |
Artykuł 40 |
Prawo do głosowania i kandydowania w wyborach
lokalnych |
Artykuł 41 |
Prawo do dobrej administracji |
Artykuł 42 |
Prawo do dostępu do dokumentów |
Artykuł 43 |
Rzecznik Praw Obywatelskich |
Artykuł 44 |
Prawo do składania petycji |
Artykuł 45 |
Wolność poruszania się i zamieszkania |
Artykuł 46 |
Opieka dyplomatyczna i konsularna |
Rozdział 6 wymiar sprawiedliwości (prawo
do rzetelnego procesu) |
Artykuł 47 |
Prawo do skutecznego środka odwoławczego i
do rzetelnego procesu sądowego |
Artykuł 48 |
Prawo do obrony i domniemanie niewinności |
Artykuł 49 |
Zasada legalności i proporcjonalności kary
do popełnionego czynu |
Artykuł 50 |
Zakaz ponownego sądzenia w sprawach karnych
za ten sam czyn |
Do góry |