strona główna
działalność
publikacje
platforma
galeria
kontakt
Publikacje
O Ełku
Historyczne
Pedagogiczne
Społeczno -
polityczne
Blog
Działalność
Logo PO Platforma obywatelska
Pióro
Dzień Europejski
w Szkole Podstawowej nr 9 im Jana Pawła II
w Ełku

Jesteśmy już po referendum europejskim. Większość naszego społeczeństwa docenia wagę tego historycznego wydarzenia. Każdy z tych, którzy popierają nasze przystąpienie do Unii Europejskiej, jest zadowolony z wyniku głosowania. Myślę, że wśród tych którzy pracowali na pozytywny wynik referendum szczególne wyróżnienie należy się nauczycielom. To oni w wielu szkołach przygotowali Dni Europejskie i przekonywali młodzież do akcesji.

Taki "Dzień Europejski" odbył się 12 maja 2003 roku również w naszej szkole. Jego szczegółowy program opracowała nauczycielka matematyki p. Joanna Zgódka. Pomagały jej Ewa Grabowska, Agnieszka Sitko i Jadwiga Koszela - nauczycielki przyrody. Kilka tygodni przed wybranym terminem każda z klas IV - VI wylosowała jedno państwo członka Unii Europejskiej. Tak się dobrze złożyło, że takich klas, tak jak państw europejskich, jest w naszej szkole 15.

Klasy pod kierunkiem swoich wychowawców opracowały materiały dotyczące wylosowanego państwa i prezentowały je na godzinach wychowawczych. Zespół nauczycieli przygotował materiały pomocnicze na godziny wychowawcze pod nazwą "Unia Europejska w pigułce" i scenariusze lekcji. Na lekcjach muzyki uczniowie uczyli się śpiewać "Odę do radości". W ramach przygotowanych materiałów uczniowie wykonali album o wybranym państwie. Każda klasa przygotowała plakat z wkomponowanym symbolem Unii Europejskiej (12 gwiazdek). Dodatkowo uczniowie nawiązywali korespondencję indywidualną i zbiorową z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej. Zadanie to zostało udokumentowane listami i pocztówkami nadesłanymi z krajów UE.

Wiedzę na temat Unii Europejskiej uczniowie zdobywali na lekcjach wychowawczych oraz na trzech pierwszych lekcjach w dniu 12 maja.

W Dniu Europejskim na sali gimnastycznej odbył się turniej klas "Bilet do Europy". Zabawa zaczęła się od przedstawienia wylosowanych państw. Uczniowie prezentowali hymn wybranego państwa i podawali w pigułce najważniejsze o nim informacje. Ubrani byli w stroje ludowe "swojego" kraju, powiewali jego flagami, a wysokiemu jury serwowali potrawy dla niego charakterystyczne. W dalszej części turnieju przedstawiciele klas odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące Unii Europejskiej. W dalszej części rywalizacji uczniowie prezentowali albumy i plakaty. Po zakończeniu imprezy albumy trafiły do czytelni szkolnej, a plakaty zostały zaprezentowane w galerii szkolnej.

Turniej wygrała klasa, która zgromadziła największą ilość punktów ale wszyscy się świetnie bawili. Impreza tak spodobała się uczniom, rodzicom i nauczycielom, że została na stałe wpisana do planu pracy szkoły. Gościem imprezy był dyrektor szkoły podstawowej z Niemiec.

dyrektor szkoły
Andrzej Zdanowski

 
 

© Andrzej Henryk Zdanowski