strona główna
działalność
publikacje
platforma
galeria
kontakt
Publikacje
O Ełku
Historyczne
Pedagogiczne
Społeczno -
polityczne
Blog
Działalność
Logo PO Platforma obywatelska
Pióro
Dni przeciwko przemocy i agresji


W dniach 21 - 23 marca 2005 roku odbyły się w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku po raz trzeci "Dni przeciwko przemocy i agresji". W ramach tej imprezy uczniowie obchodzili Pierwszy Dzień Wiosny. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem "stop wulgaryzmom".

Na początku marca organizatorzy imprezy ogłosili konkursy: indywidualne (literacki, który polegał na ułożeniu wierszyka lub rymowanki o grzeczności, uprzejmości i miłych słowach oraz plastyczny, który polegał na wykonaniu symbolu "Dni przeciwko przemocy i agresji") i klasowy (polegał na wykonaniu gazetki klasowej na temat "Nasza klasa będzie grzeczna"). Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej. Uroczystości rozpoczął dyrektor szkoły. Wystąpił on do uczniów z okolicznościowym apelem: "Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole tradycyjnie rozpocznie on Dni Przeciwko Przemocy i Agresji. W tym roku odbędą się one pod hasłem Stop wulgaryzmom.

Przemoc może mieć również charakter słowny: przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie, grożenie, obgadywanie, szantażowanie. Szczególną formą przemocy słownej jest zalewająca nas fala wulgaryzmów, przeklinanie. O tym, że brzydkie wyrazy są w powszechnym użyciu wiemy wszyscy. Ale wcale nie musi tak być. Nie bój się zwrócić uwagę tym, którzy przeklinają. Musisz im wprost powiedzieć, że tego typu zachowanie jest niedopuszczalne i że, ty się na to nie zgadzasz. Nie udawaj, że się nic nie wydarzyło, trzeba o tym rozmawiać.

Dość często uczniowie, rodzice i nauczyciele słyszą wulgarne słowa. Przeklinają wszyscy, często bez żadnego powodu. Dlatego należy podjąć zdecydowaną i energiczną walkę z tym zjawiskiem.

Zwracajmy uwagę tym, którzy używają nieprzyzwoitych słów w szkole, na osiedlu, na ulicy. Pierwszego Dnia Wiosny przeklinający będą jeszcze traktowani ulgowo, będą tylko pouczani. Od następnego dnia używający niecenzuralnych słów w szkole powinni liczyć się z upomnieniem. Za przeklinanie najbardziej upartym będziemy obniżali ocenę z zachowania.

Używanie wulgarnych słów stało się w ciągu kilku lat poważnym problemem wychowawczym. Trzeba z tym walczyć. Oto jak należy to robić:

  1. Staraj się nie używać brzydkich wyrazów.
  2. Nie zwracaj się do kolegi wulgarnymi słowami, mylisz się, jeżeli myślisz, że w ten sposób zdobędziesz autorytet w klasie.
  3. Nie akceptuj przeklinania kolegów, reaguj natychmiast.
  4. Zgodnie z hasłem "zero tolerancji dla wulgaryzmów", swoje uwagi zgłaszaj do wychowawcy, pedagoga i dyrektora, do rodziców, szkoła gwarantuje ci poufność - o przypadkach przeklinania możesz poinformować anonimowo.
  5. Nie przezywaj słabszego kolegi, nie wyśmiewaj się z czyjegoś nazwiska bo to są formy przemocy.
  6. Zastanów się, czy twego zachowania nie można nazwać agresją słowną, czy chciałbyś, by ktoś zwracał się do ciebie tak samo jak ty zwracasz się do kolegi.
  7. Nie przeklinaj, by zwrócić na siebie czyjąś uwagę.
  8. Nie wyśmiewaj żadnego kolegi, on wcale nie jest gorszy od ciebie.
  9. Nie stosuj przemocy słownej (przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie, grożenie, obgadywanie, szantażowanie).
  10. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na przemoc słowną, że można ją powstrzymać a świat może być lepszy.

Po wysłuchaniu dyrektora uczniowie przystąpili do rywalizacji w turnieju "klasa na medal". Pierwszą konkurencją była prezentacja klas. Uczniowie przygotowali jednolite stroje oraz klasowy okrzyk zachęcający do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Następnie dzieci starały się rozszyfrować list napisany przez Panią Wiosnę w nieznanym języku. Kiedy uporały się z tym zadaniem musiały zaprojektować i wykonać rebus, którego hasło dotyczyło grzeczności, uprzejmości i kultury osobistej. W czasie imprezy gospodarze klas zaprezentowali wyhodowane przez każdą klasę z okazji powitania wiosny "rzeżuchy". Reprezentacje klas starały się z przygotowanego tekstu wypisać słowa kojarzące się z uprzejmością i kulturą osobistą. Inni zaprojektowali i wykonali kapelusz dla wiosny, jeszcze inni popisywali się swoją wiedzą i dowcipem.

Drugiego dnia imprezy wystąpił przed dziecięcą publicznością krakowski teatr "Horyzont" z przedstawieniem "Twój demon agresja". Spektakl był bardzo ciekawy i został bardzo dobrze przyjęty przez dziecięcą widownię. Od aktorów nauczyciele otrzymali w prezencie bardzo ciekawe konspekty lekcji wychowawczych, tematycznie związane z przedstawieniem.

Dzień 23 marca został ogłoszony "dniem uśmiechniętego misia". W tym dniu każdy uczeń miał przy sobie misia - wyciętego z papieru i przypiętego do ubrania, maskotkę lub breloczek.

W tym dniu odbył się apel, na którym podsumowano przeprowadzone konkursy i rozdano nagrody. Uczniowie klasy V b zaprezentowali scenki pokazujące jak nie powinno i powinno się zachowywać w różnych sytuacja szkolnego życia. Ogłoszono też wynik wyborów na najsympatyczniejszego ucznia i najsympatyczniejszą uczennicę naszej szkoły.

Opracował Andrzej Zdanowski

 
 

© Andrzej Henryk Zdanowski